نمای کرتین وال

نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای مدرن ساختمانی بوده و با ترکیب دو متریال سبک شیشه و آلومینیوم، به لحاظ مساپل سازه ای بهترین سیستم نمای شیشه ای در ارتفاع محسوب می شود. ساختار تمام آلومینیومی این سیستم باید طوری طراحی و محاسبه گردد که در مقابل انواع تنش های وارده ناشی از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد، نشست های احتمالی و وزن خود، مقاوم و در عین حال انعطاف پذیر باشد.

محاسن نمای کرتین وال

  • عایق حرارتی ، صوتی و رطوبتی کاملا مناسب
  • ایجاد فضای گسترده جهت ورود نور و چشم انداز
  • امکان تعبیه باز شو ی غیر نمایان در نماپ
  • رفتار مناسب در برابر تنش های ناشی از نیروی زلزله و فشار باد
  • سرعت بالا در اجرا
  • مقرون به صرفه بودن به دلیل طول عمر بالاو حذف هزینه های سفت کاری ، نازک کاری و …

انواع نمای کرتین وال

1- سیستم استیک نمای کرتین وال

این سیستم که به اصطلاح سیستم لامل نامیده می ششود ، متداولترین و انعطاف پذیرترین روش ساخت نمای کرتین وال می باشد. در این روش پروفیل های آلومینیومی (لامل) و قطعات مورد نیاز برای اجرای نما در محل کارگاه به یکدیگر مونتاژ می شوند که بدین منظور  لاملهای  آلومینیومی عمودی (مولیون ) به وسیله براکت هایی با سوراخ لوبیایی شکل به سازه ساختمان متصل شده و لاملهای افقی (ترنزوم )با استفاده از لقمه در بین لاملهای عمودی اجرا می گردند و سپس شیششه ها بر روی این شبکه آلومینیومی نصب خواهند شد و از محاسن آن میتوان به قیمت مناسبتر نسبت به سایر سیستم ها ی کرتین وال و انعطاف پذیری بیشتر در اجرای نما با جزییات خاص اشاره کرد .

سیستم استیک نمای کرتین وال

از نظر نحوه نصب شیشه سیستم استیک به سه دسته تقسیم می شود:

  • سیستم FACE CAP
  • سیستم FAMELESS U CHANNEL
  • سیستم FRAMELESS STEP UNIT

FRAME TYPE  (FACE CAP)

در این سیستم شیشه های دو یا سه جداره بر روی شبکه بندی لامل قرارداده می شوند و به وسیله پیچ وپروفیل نگهدارنده  محکم می گردند و در نهایت از درپوش آلومینیومی  بمنظور پوشاندن پیچ ها و پروفیل نگهدارنده استفاده خواهد شد . لازم به ذکر است بنا به طرح نما ، می توان از درپوش های دوکی شکل یا مستطیل با اندازه های مختلف استفاده نمود .

Frame Type

FRAMLESS U CHANNEL

با اجرای این سیستم درنمای ساختمان هیچگونه پروفیل آلومینیومی مشاهده نمی شود. بدین منظور حین انجام عملیات دوجداره سازی شیشه، در پشت اسپیسر قطعاتی به شکا U  با فواصل مناسب کار گذاشته می شود و پس از قرار دادن شیشه بر روی شبکه بندی لاملها، شیشه ها با استفاده از یراق آلات خاصی به نام تاگل (TOGGLE) از محل قطعات U شکل، بر روی ششبکه بندی لاملها نصب می گردد. سپس به منظور آب بندی نما، در فاصله مابین قطعات شیشه از لاستیک EPDM یا چسب استفاده خواهد شد.

FRAMLESS U CHANNEL

FRAMELESS STEP UNIT

در این سیستم همزمان با اجرای لاملها، قاب های آلومینیومی در داخل کارخانه ساخته می شوند و شیشه های دو جداره به صورت STEP UNIT (جداره داخلی کوچکتر از جداره بیرونی) بر روی قاب های آلومینیومی چسبانده می شوند. سپس قاب های شیشه شده به وسیله تاگل بر روی شبکه بندی لامل ها نصب خواهند شد. در این روش نیز در ظاهر نما پروفیل آلومینیومی دیده نمی شود و جهت  اجرای نما ی فریملس با شیشه هایی با ابعاد بزرگ استفاده از این سیستم توصیه خواهد شد .

* در سیستم های FRAMELESS به دلیل قرار گرفتن چسب دو جداره سازی در معرض تابش مستقیم نور خورشید و همچنین تحمل وزن شیشه توسط این چسب، الزاما می بایست از چسب های سیلیکون استراکچرال استفاده گردد .

FRAMELESS STEP UNIT

2- سیستم یونیتایز 

این سیستم کاملا صنعتی بوده و در آن از لاملهای آلومینیومی استفاده نمی شود و جهت اجرای نما، قاب های آلومینیومی( UNIT) بر اساس نقشه های دقیق اجرایی و همزمان با شروع عملیات اجرایی ساختمان به اندازه ارتفاع هر طبقه و با امکان داشتن تقسیم بندی جداگانه در هر قاب، در داخل کارخانه ساخته می شوند و پس از مونتاژ شیشه بر روی آن ها، با استفاده از بالابر  یا جرثقیل به براکتهایی که از قبل بر روی سازه نصب شده اند، متصل می گردند. در این سیستم قاب های آلومینیومی تمامی تنش های وارده ناشی از فشار باد را تحمل می نمایند و سیستم به دلیل فراهم آوردن امکان جابجایی هر یک از قاب ها در محل خود، در مقابل حرکات جانبی ناشی از زلزله، عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان خواهد داد.

سیستم یونیتایز نمای کرتین وال

3- سیستم سمی پونیتایز نمای کرتین وال

این سیستم تلفیقی از نمای STICK و UNITIZED می باشد بطوری که همزمان با نصب لاملهای آلومینیومی بر روی نما، فریم های آلومینیومی در کارخانه ساخته شده و پس از مونتاژ شیشه، فریم های شیشه شده به وسیله یراق آلات گلنگدنی شکل، به شبکه بندی لامل ها متصل خواهند شد. در این سیستم لامل های عمودی از دو عدد نیم لامل تشکیل شده و هر یک از فریم ها نیز می توانند در محل خود جابجا شوند و در مقابل حرکات جانبی ناشی از زلزله ،با عملکرد مستقل خود مانع از شکسته شدن شیشه ها می گردند.

سیستم سمی پونیتایز نمای کرتین وال