اجرای نمای فایبر سمنت

در اجرای نمای فایبر سمنت از صفحات فایبرسمنت یا سمنت بورد استفاده می شود. این صفحات با الیاف سلولزی مسلح شده اند و متشکل از سیمان مخصوص، الیاف سلولز و مواد افزودنی می باشند که در دستگاه اتوکلاو سخت می شوند. موارد استفاده این صفحات در قسمت های مختلف ساختمان می باشد، بر همین اساس با ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می شود. از صفحات با ضخامت ۸ الی ۱۲ میلیمتر برای اجرای نما به صورت خشک استفاده می گردد.

مزایای نمای فایبر سمنت

  • وزن بسیار کم
  • اجرای سریع و آسان
  • قابلیت و سهولت رنگ پذیری
  • مقاومت در برابر رطوبت، ضربه، آتش، موریانه و اشعه UV
  • سازگار با محیط زیست
  • قابلیت اجرا در سازه هاای با اسکلت فلزی سبک ( LST )
  • بسیار مقرون به صرفه

روش اجرای نمای فایبر سمنت

پس از اجرای زیرسازی آهنی، پروفیل های گالوانیزه به شکل M و V به صورت عمودی نصب می شوند. به گونه ای که پروفیل M در محل درز عمودی دو پانل و پروفیل V در وسط پانل ها قرار می گیرند. سپس سمنت بورد با استفاده از پیچ به زیرسازی گالوانیزه متصل می گردد. جهت کاهش جذب آب از سیلر های مخصوص برای پشت پانل و از رنگ یا پلایمر برای روی پانل استفاده می شود. همچنین به منظور کنترل تنش های ناشی از انبساط و انقباض پیچی که برای نصب سمنت بورد استفاده می شود از نوع سر مته بالدار بوده که بال این پیچ در سمنت بورد سوراخ بزرگ تری ایجاد کرده و هنگام برخورد با فلز، بال ها شکسته شده و درون فلز فیکس می گردد و فضایی را جهت انبساط و انقباض سمنت بورد فراهم می سازد.

درز بین پانل ها را می توان با ماستیک پلی اورتان که رنگ پذیر بوده و در مقابل عوامل جوی و اشعه UV مقاوم می باشد پر نمود و یا قبل از نصب سمنت بورد،
از پروفیل های گالوانیزه خاصی در محل درز پانل ها استفاده کرد که در ظاهر یک بند ۸ میلیمتری بین پانل ها ایجاد خواهند نمود.

اجرای نمای فایبر سمنت

روش سایدینگ:

در این روش عموما ً از سمنت برد های طرح چوب و با عرض 20 سانتیمتر استفاده می شود. پس از نصب زیر سازی گالوانیزه به فاصله های 50 سانتیمتری، هر سمنت بورد بصورت افقی و با 3 سانتیمتر همپوشانی بر روی سمنت برد ردیف پایین تر از خود نصب می گردد. در این روش نیز از پیچ های سرمته بالدار استفاده شده و هر سمنت بورد فقط از بالا پیچ می شود. این سیستم نصب در شرایط آب و هوایی مرطوب آب بندی بسیار مناسبی ایجاد خواهد نمود.

نمای فایبر سمنت - روش سایدینگ