نمای آجر

نمای آجر یکی از پر طرفدارترین نماهای ساختمان محسوب می گردد. آجر از مصالحی است که به طور گسترده از گذشته در ساخت و سازهای ایرانی حضور داشته است . با ورود فناوری‌های جدید آجرها با روش‌های مدرن تولید میشوند .

آجر به عنوان یک عنصر زیبا و قابل انعطاف در دستان مهندس معمار موجب خلق آثاری زیبا و ماندگار در هر معماری شده و روح اصالت و زندگی را به ساختمان امروزی می‌دهد.

ویژگی های نمای آجر

– این نوع آجر که در نمای ساختمان استفاده میگردد از آجر معمولی سبک تر هستند و در رنگ ها و طرح های متفاوت در دسترس می باشند.

– دوام و بقای این نوع آجر بالا و  دچار خوردگی  شوره زدگی نمی گردد و از لحاظ ظاهری شبیه آجر معمولی هستند.

–  طراحی این آجرها بصورتی است که مطابق با طرح های مختلف ، شرایط داخلی و خارجی ساختمان و اقلیمی  سازگاری دارند.

– البته عوامل اقلیمی یکی از مهم ترین دلایل برای انتخاب این نمای زیبا است ، درواقع نوع اقلیم تعیین کننده نوع معماری و مصالح خواهد بود.

انواع آجر نما :

۱- آجر نما قزاقی

۲- آجر نما ۵ سانتی

۳- آجر نما سنتی

مدرن سازی نمای ساختمان با آجر :  ترکیب آجر با متریال های دیگر یکی از راهکارهای مدرن سازی نمای ساختمان است . استفاده همزمان از ترموود  و آجر یا سنگ و آجر توی نمای ساختمان، زیبایی خاصی به نما می دهد . استفاده درست از آجر نما در بسیاری از ساختمان ها باعث میشود تا این نما به عنوان یکی از نماهای خاص مورد توجه قرار گیرد . در واقع به طراح نمای آجر بستگی دارد که چیدمان آجر را به چه صورتی انجام بدهد تا نمای ساختمان بصورت خاص و جذاب جلوه کند.

روش های اجرای نمای آجر

1- اجرای نمای آجری با استفاده از ملات سیمان

سنتی‌ترین روش‌اجرای نمای آجری استفاده از ملات و سیمان است که مزایای استفاده از این روش به شرح زیر است :

۱- اتصال محکم نما با بدنه ساختمان .

۲- نیاز به محاسبات مهندسی قبل از اجرا ندارد و اجرای مراحل اجرا توسط استادکاران انجام می‌گردد .

۳- استفاده از سیمان، عیب‌های سطح دیوار را پوشش میدهد و نمای ساختمان را یکدست می کند .

معایب این روش به شرح زیر :

۱- زمان اجرای این روش نسبت به روش‌های دیگر بیشتراست .

۲- وجود سیمان، دوغاب و ملاتی که به کار میرود ،  ممکن است در صورت عدم دقت باعث کثیف شدن نمای ساختمان گردد .

۳- همچنین این روش نخاله ساختمانی  زیادی ایجاد می‌کند .

نکات مهم این روش

موقع اجرای آجر با ملات شاهد ریخته شدن دوغاب سیمان روی آجر هستیم، که بعد از آن باید پس از گذشتن یک روز ، سطح آجر را پاک کنیم که برجستگی ملات بر روی آجر نماند .

2- اجرای نمای آجری با استفاده از چسب

اولین مرحله انتخاب چسب مناسب است که خصوصیات فنی آن با نمای آجری هماهنگ باشد . چسب مورد استفاده مثل یک ماده الاستیک عمل کرده و کلیه حرکات ارتعاشی که به زیرسازی و نما وارد می‌شود را دفع می‌کند . در مرحله بعد پلاستر سیمانی به روی دیوار اجرا می‌شود . تا هیچ نقطه‌ای از سطح نما بدون چسب باقی نماند . نکته بسیار حائز اهمیت در این روش، بندکشی آجرهاست که از نفوذ آب به پشت‌نما جلوگیری کند . با نفوذ آب، ممکن است  یخ‌زدگی اتفاق افتاده و نما از سطح جدا شود.

3- اجرای نمای آجری به صورت نمای خشک

این روش در حال حاضر در اجرای خیلی از نماها مثل آجر کاربرد دارد . در اجرای نمای خشک هیچ‌گونه ملاتی استفاده نمیشود چون در نمای آجر با استفاده از تجهیزات و قطعات فلزی مثل ریل و پیچ روی ساختمون نصب می‌گردد . سیستم نمای خشک یکسری اجزاء مهندسی شده دارد از قبیل : زیر سازی آهنی ، رانرهای آلومینیومی یا گالوانیزه ، پیچ ومهره ، لاستیک نگهدارنده  و ملزومات دیگر. این روش نسبت به روشهای سنتی مزایای بهتری دارد که این مزیت ها عبارتند از :

سرعت نصب نما  در این روش بالا است .

این روش ضایعات ساختمانی کمی تولید می کند : سیستم نمای خشک بدون برداشتن سطح دیوار موجود،مسقیما روی دیوار قابل اجراست ، بنابراین اجرای این سیستم بدون ایجاد ضایعات و زباله های ساختمانی و بدون ایجاد سرو صدا است.

در صورت آسیب دیدگی  : بر اثر حادثه نیز ، تعمیر ، اصلاح و تعویض پنل ها بسیار آسان و حتی پس از اتمام عمر ساختمان می توان از تمام زیر سازی ها و مصالح نمای ساختمان در صورت پایدار بودن در محل دیگر مجدد استفاده کرد و یا آن را بازیافت کرد که صرفه جویی بسیار مناسبی در هزینه ها محسوب می گردد  و به این معنی است که تمامی هزینـه‌هایی که برای اجرای این نما صورت می‌گـیرد  بعـد از پایان کار ساختمان، با لـحاظ درصـد استانـداردی از استـهلاک مصـالح، به کارفرما برمیگردد.

افزایش عمر مفید نما وکاهش هزینه بازسازی و ترمیم و امکان بازیافت دوباره مصالح : عمر مفید نماهای دوغابی تنها حدود ۱۵ سال است  و پس از آن احتیاج به ترمیم و تعمیر دارد که تعمیر آن نیاز به تخریب نما و ملات زیری دارد . اما در اجرای نماهای خشک با توجه به نصب به روش مهندسی ، نمای ساختمان تا اتمام عمرش (بالای ۵۰ سال ) پایدار است و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.

وزن پایین نمای خشک : کاهش وزن ساختمان ارتباط مستقیمی با کاهش نیروی زلزله بر ساختمان دارد و در جهت تذکرات و نکات ویژه آیین نامه زلزله ایران (۲۸۰۰) و آیین نامه‌های دیگر زلزله دنیا است و طراحی زیرسازی ساختمان و مصالح هر نما بر اساس اصول طراحی استاندارد و منطبق با شرایط مندرج در آیین نامه ۲۸۰۰ ایران و اتصال به سازه اصلی ساختمان است ، به این معنی که در هنگام وقوع زلزله، حرکات بخش نما و متعلقات مربوطه بصورت جداگانه با تغییر مکان جانبی سازه صورت می‌گیرد  و این موضوع مانع ورقه شدن نما و سقوط قطعات آن به مانند نمای دوغابی میشود و لذا باعث کاهش تلفات انسانی و  خسارات دیگر ناشی از سقوط نما می‌شود.

4- آجر خشک به روش اجرای مورب

1-2- نرده بانی ، مورب ، افقی ، تخت:

در اين روش آجرها به صورت نردبانى عمودى قرار گرفته و نسبت به سطح افقى مورب قرار ميگيرد.

دامنه تغییرات :

امكان تغيير و تركيب دو سايز و بيشتر

امكان تغيير و تركيب دو جنس و بيشتر

امكان مشبك كردن و پر و خالى كردن آجرها

امكان تغيير زاويه آجرها نسبت به سطح افقى

مزیت ها :

امكان عبور از جلو پنجر ه ها

كنترل ديد و رفع مشرفيت

كنترل نور و آفتاب

بازى با نور و سايه

2-2- نرده بانی مورب عمودی:

در اين روش تايلها به صورت دو بعدى و مسطح و به صورت نردبانى روى هم قرار مى گيرند و تايلهاى افقى بصورت مورب كركره اى با زاويه دلخواه قرار میگیرند.

دامنه تغییرات :

امكان تركيب دو سايز

امكان تركيب دو جنس و بيشتر

امكان متغيير بودن بند آجرها

امكان مشبك كردن يا پر و خالى كردن آجرها

امكان تغيير زاويه و هم پوشانى تايلها به ميزان دلخواه

مزیت ها :

سادگى و يكنواختى و مسطح بودن

بازى با نور و سايه و حجمى كردن نما

كاهش مصرف تايل و يراق آلات

كنترل ديد و مشرفيت واحدها

كنترل نور و تامين سايبان افقى