نمای چوب (ترموود)

در نمای چوب، طی فرآیند ترمووود، چوب با استفاده از عملیات حرارتی و بخار آب تیمار می شود که باعث افزایش دوام و طول عمر چوب می شود. در این فرایند رطوبت، صمغ و رزین چوب به حداقل ممکن رسیده و رنگ آن تیره تر می گردد. بهترین گزینه برای نمای چوبی ساختمان استفاده از چوب ترمو درخت کاج (pine) می باشد زیرا علاوه بر مقاومت بالا دارای وزن سبک تری بوده و رگه های موجود در ترمووود کاج زیباتر و چشم نوازتر هستند.

لازم به ذکر است به منظور افزایش مقاومت ترمووود در مقابل اشعه UV و تثبیت رنگ آن، حتماً باید قبل از نصب، تمام وجوه ترمووود با استفاده از رنگ های پایه آبی یا پایه روغنی آنتی یو وی رنگ آمیزی شوند.

نمای چوب

محاسن نمای چوب

  • مقاومت بالا در برابر سایش و شرایط جوی مختلف
  • وزن کم
  • نصب سریع و آسان
  • شست و شو و نگهداری آسان
  • مقاوم در برابر قارچ، کپک و حمله حشرات
  • عایق حرارتی بسیار مناسب

روش های اجرای نمای ترموود

نصب به روش پیچ نمایان

در این روش چوب های اشباع ( چوب زیر سازی ) با فاصله مناسب بر روی زیرسازی آهنی نصب خواهند شد. سپس چوب های ترمو به صورت عمود بر چوب های اشباع و به وسیله پیچ های ضد زنگ و با طول مناسب به زیرسازی چوبی متصل خواهند شد. باید توجه داشت که هیچگاه نباید چوب های نما مستقیماً و به وسیله پیچ بر روی زیرسازی آهنی نصب گردند زیرا به دلیل بالا بودن ضریب انبساط آهن نسبت به چوب در مدت کوتاهی موجب ایجاد ترک های طولی در چوب می گردد. چوب های مورد استفاده در این روش می توانند به صورت چهار تراش ساده یا داری کام و زبانه باشند.

نصب با استفاده از کلیپس

در این روش از ترمووود های شیار دار استفاده می شود. به جای پیچ کردن مستقیم ترمووود، بنا بر نوع شیار ها می توان از کلیپس های متناسب فلزی یا پلاستیکی جهت نصب ترمووود بر روی زیرسازی آهنی یا چوبی استفاده نمود. به طوری که کلیپس ها بین چوب های ترمو قرار گرفته و باله های آن در داخل شیار های ترمووود درگیر می شود و کلیپس با استفاده از پیچ به زیرسازی محکم می گردد. مزیت این سیستم مخفی بودن و دیده نشدن پیچ ها بر روی نما می باشد.