نمای اسپایدر

سیستم اسپایدر نوع دیگری از نما های شیشه ای است. جهت اجرای نمای اسپایدر، شیشه ها به واسطه قطعات عنکبوتی شکلی از جنس استیل به صورت نقطه ای به سازه نگهدارنده متصل می گردند. این سیستم به دلیل عدم وجود المان های افقی و ایجاد فاصله میان سازه نگهدارنده و شیشه، شفافیت و یکپارچگی خاصی به نما خواهد بخشید. در این سیستم می بایست از شیشه های سکوریت و لمینیت شده استفاده نمود. اجرای شیشه های دوجداره نیز امکان پذیر است و بنا به شرایط پروژه و معماری نما از سازه های نگهدارنده با جنس و ساختار مختلف استفاده خواهد شد.

نمای اسپایدر

محاسن نمای اسپایدر

  • وزن کم سازه و اتصالات
  • سهولت در نصب و سرعت بالا در اجرای کار
  • امکان استفاده از شیشه در ابعاد بزرگ و خاص
  • قابلیت استفاده در دکوراسیون داخلی به عنوان پارتیشن و جدا کننده
  • امکان نصب شیشه های دوجداره

روش های اجرای نمای اسپایدر

اسپایدر با سازه نگهدارنده فلزی (Metal Structure)

در این روش از پروفیل های استیل، آهن یا آلومینیوم به عنوان سازه نگهدارنده استفاده خواهد شد سپس پنجه های اسپایدر به وسیله جوش یا بولت بر روی آن ها متصل می شوند. در حین نصب شیشه فاصله ای مناسب جهت تامین فضای انبساط و انقباض شیشه در نظر گرفته می شود که پس از نصب شیشه ها در صورت لزوم آب بندی، با استفاده از چسب پر خواهد شد. در این روش در صورت عدم تامین مقاومت لازم توسط پروفیل های فلزی متعارف، می توان سازه نگهدارنده را به شکل خرپا طراحی نمود.

نمای اسپایدر با سازه نگهدارنده فلزی

اسپایدر با سازه نگهدارنده شیشه ای (Fin Glass)

در روش Fin Glass پنجه های اسپایدر بر روی یک تیغه شیشه ای دو یا سه لایه سکوریت و لمینیت شده با ابعاد، ضخامت و مشخصاتی که متناسب با محاسبات سازه ای در نظر گرفته شده اند متصل می گردند. این تیغه شیشه ای به صورت عمود بر سطح نما، به وسیله براکت های مخصوص، اجرا شده و نقش سازه نگهدارنده نما را ایفا خواهد کرد. با اجرای نمای اسپایدر به این روش، به دلیل این که عمده مصالح مصرفی از جنس شیشه می باشد، شفافیت و یکپارچگی بیشتری در نما دیده می شود.

اسپایدر با سازه نگهدارنده کابلی (Cable Structure)

در اجرای نمای اسپایدر با سازه نگهداری کابلی، شبکه ای از کابل به صورت کراس و توری و یا خرپا وظیفه نگهداری شیشه، تحمل بار ثقلی و دینامیکی را بر عهده دارند که می توان آن را به صورت ترکیبی از کابل و سازه نگهدارنده فلزی نیز در نظر گرفت. این سیستم با وجود زیبایی منحصر به فردی که دارد، نیازمند محاسبات سازه ای پیچیده و حساسیت بالا در اجرا می باشد.

نمای اسپایدر با سازه نگهدارنده کابلی